Vadesiz Hesap Nedir?

Bankacılık sektöründeki gelişmelere bağlı olarak tüketicilerin bankalara olan güvenlerinde artış görülmektedir. Bu sayede bankalar üzerinden işlem yapan tüketicilerin sayısında bir hayli artış gözlemlenmektedir. Örnek verilecek olursa, vatandaşlar çok eski bir alışkanlık olan altın biriktirme işlemlerini banka aracılığı şile yapmaya başlamışlardır. Bankalardan gram altın satın almak suretiyle bu işlemlerini yapabilmektedirler. Bu sayede hem altınlarının çalınma riskini önlemiş olmaktalar hem de altın fiyatlarındaki değişimleri değerlendirerek küçük çaplı al sat işlemleri yaparak para kazanmaktadırlar. Banka ile ilgili yapılacak bu tür işlemler içinde banka da bir hesap olması gerekmektedir.

Bankada açılabilecek hesap çeşitleri birden fazladır. Bu hesaplara örnek verilecek olunursa; altın hesabı, vadeli mevduat hesabı, döviz hesabı, vadesiz hesap, yatırım hesabı gibi hesaplardır. Vadesiz hesap; bir kişi kendisine ait parayı, herhangi bir getirisi olmadan, sadece bankada muhafaza etmek amacıyla kullanılan bir hesaptır. Bu hesapların herhangi bir getirisi olmayıp sadece muhafaza amaçlı açılan hesaplardır. Örnek verilecek olunursa 20 Bin TL bir bankaya vadesiz hesap olarak yatırıldığında 10 yıl sonra bu para çekilmek istenirse çekilecek para yine 20 Bin TL olacaktır.

Bankaların en çok sevdikleri hesap türlerinden birisi vadesiz hesaptır. Çünkü vadesiz hesaplarda bankadan herhangi bir çıkış olmadığı gibi vadesiz hesaba yatırılan miktarın banka tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle bankalar kendilerinden herhangi bir ödeme olmadığı ve yatırılan paraların kullanılması gibi durumlar nedeni ile vadesiz hesapları oldukça sevmektedirler. Emeklilerin emekli maaşlarının ödenmesi işlemi vadesiz hesaplar ile gelen sıcak para ile olabilmektedir. Vadesiz hesabı kullanan kişiler bankacılığın tüm işlemlerinden yararlanabilmektedirler.

İnternet bankacılığı, mobil bankacılık, fatura ödeme, kurum ödemeleri gibi bir çok işlemi yapabilmektedirler. Vadesiz hesap kullanan kişilerin ayrıca bankaların kredi kartlarını almaları suretiyle kredi kartlarını vadesiz hesapları ile ilişkilendirebilirler

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir