Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli Hesap Nedir?

Hesabınızın olduğu bankaların şubelerinden herhangi birinde rahatlıkla açabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet bankacılığından ya da cep telefonu bankacılığından çalışmış olduğunuz bankanızın size sağladığı imkanlara göre 2 veya 3 farklı vadeli hesabı TL, Dolar, Euro ya da Altın cinsinden açabilmektesiniz. Vadeli hesap vadesiz hesaba göre birikim hesabı olduğundan uyguladığınız vade süresine göre o paraya dokunamamaktasınız. Vadeli hesap açmak istediğiniz de 31- 61- 91-121- 151- 181 gibi günlük sürelerle açabilirsiniz. Vadeli hesaba yatırdığınız parayı 31 günlük vade uygulamak istediğinizde eğer 31 günlük süre dolmadan paranın limitini bozarsanız vadeli hesap imkanlarından yararlanamazsınız.

Vadeli hesap bir nevi faizli bankacılık ya da katılım bankacılığı tarzı gibi uygulanmaktadır. Bankasya, Kuveyttürk ve Anadolu Finans gibi bankaların katılım ücreti olarak kar payı uygulamakta olup, diğer özel ve kamu bankaları faiz uygulamaktadır. Bu uygulanan faiz ve ya kar payı yıllık % 3 – % 11 oranında brüt olarak değişkenlik göstermektedir. Vadeli hesaba yatıracağınız paranıza uygulanan brüt kar payı ya da faiz miktarı ile vade dolduğun da ana paranız ve karınızla birlikte kullanabilmektesiniz. Normal kullanılan hesaplarınız vadesiz olup, bankalara ilk başvurulduğun da açılacak hesaplar da vadesiz hesaplardandır. Vadesiz hesapları dilediğiniz zaman 7 gün 24 saat dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Bazı bankaların vadeli hesap kıstasları vardır, belirli günler ve aralıklar da olabilmektedir. Örneğin Finansbank vadeli hesap avantajların da gece 00.00 – 08.00 saatleri arasında vade uygulayarak bu saat süresince hesabı işletmekte ve faiz uygulamaktadır. Sabah 08.00 saati itibari ile vadeli hesap ve vadesiz hesap olarak kullanılabilinir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir