Türkiye’nin Kredi Notu Neden Düşüyor?

Türkiye’nin Kredi Notu Neden Düşüyor?

Daha önceki kredi derecelendirme işlemlerinde durağan bir durumda olan kredi notumuz, uzun bir zaman sonra ilk defa düşüş yaşamaya başladı. Bu nedenle gerek ekonomistler gerekse vatandaşlar “Türkiye’nin kredi notu neden düşüyor” diye sormaya başladı. Bu düşüşün nedenlerini geniş bir pencereden incelemek gerekmektedir.

Öncelikle şu konuya değinmek gerekiyor ki 15 Temmuz darbe girişimi ve darbe girişiminin bertaraf edilmesi Türkiye’nin yatırım anlamında daha güvenilir bir ülke olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Dünyanın başka ülkelerinde böyle bir darbe girişimi olumsuz sonuçlanacakken Türkiye’de yaklaşık 10 – 15 saatte darbe girişimi kontrol altına alınmıştır. Darbe girişimi sonrasında hızlı bir şekilde konu ile ilgili soruşturma yapılmaya başlanmış ve bir çok polis, asker gibi kamu görevlisi açığa alınmaya başlanmıştır. Fitch tarafından düşürülen kredi notu işte böyle bir neden dolayı meydana gelmektedir.

Fitch tarafından Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesinin ana nedeni 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalar ile kamu görevlilerin açığa alınmasına bağlı olarak istikrar dengesizliği oluşabileceği gerekçesi ile yapılmıştır. 15 Temmuz darbe girişi sonrası yapılan soruşturma kapsamında açığa alınan kamu görevlilerinin sayısının 80 bine ulaşması nedeni ile, Fitch tarafından bunun genel anlamda düşünüldüğünde daha geniş bir kitleyi etkilediği, dolayısı ile bu durumun ekonomiyi de olumsuz yönde etkileyeceği üzeri özellikle belirtilmiştir. Ayrıca açığa alınan askerler konusunda da bir güvenlik sorunu oluşabilme ihtimalinin olduğu konusu da dikkat çekilmiştir. Uluslararası kredi derecelendirme firması olan Fitch’in bu şekildeki yaklaşımı nedeni ile ülkemizin kredi notu düşürülmüştür. Yapılan açıklamalar ile kredi notunun yakın zamanda normal seviyeye çıkacağı belirtilmiştir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir