Troy Nedir?

TROY, tıpkı MASTERCARD ya da VISA gibi, bir kredi ya da banka kartı markasıdır. Geleneksel ödeme biçimlerinin bir alternatifi olarak ortaya çıkmıştır. Troy, Türkiye’deki tüm Bankaları, Bankalar arası Kart Merkezinde birleştiren, Türkiye’nin ilk ulusal ödeme seçeneği olmaya çalışmaktadır. Troy çalışmalarını 3 yıldır sürdürmektedir.

Son yıllarda adı sıklıkla anılmaya başlanmış olan TROY(Türkiye Ödeme Yöntemi), çalışmaları Bankalar arası Kart Merkezi tarafından yönetilen bir ödeme yöntemidir. Bankalar arası Kart Merkezi A.Ş (“BKM”)  tarafından kurulan sistem; 31 Mart 2016 tarihinde BDDK^den kartlı sistem kurmak üzere izin almış ve 10 Mart 2016’da TCBM’den gerekli onayı almıştır. TROY, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren hizmete açılacaktır. Amerika’da bulunan ve benzer ödeme seçenekleri sunan büyük şirketlere rakip olacağı düşünülmektedir.

Bankalar tarafından kullanıcıya verilen banka ve kredi kartlarının sağ alt köşesinde birer logo bulunmaktadır. Bu yıl uygulamaya geçilecek olan TROY(Türkiye Ödeme Yöntemi) ödeme yönteminde de, kartlarda birer logo yer alacaktır. Bu ödeme yöntemine tabi iş yerleri tarafından verilen karların da altında TROY logosu yer alacak ve bu kartlarla istenildiği gibi alışveriş yapılabilecektir. TROY kartlarıyla hem ATM’lerden para çekme ve para yatırma gibi işlemleri hem de post cihazları aracılığıyla yapılan alışverişler yapılabilir. Anlaşmalı bankalarda da artık TROP ödeme seçeneği tercih edilen ödeme yöntemi haline gelecektir.

2016 yılında uygulamaya geçilen TROY’nin ülke çapında da yaygınlaşmaya başlaması beklenmektedir. Ülkedeki 13 büyük bankanın bu sisteme şimdiden dahil olacağı bilinmektedir. Bu yöntemin ülke çapında, yaygın olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, hem Türkiye kendi ödeme sistemini kurmuş olacak hem de Türkiye’nin kart ödeme sistemi ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak ve bu ihtiyaçlara uygun seçenekler üretecek bir sistem ortaya çıkacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir