Spot Kredisi Faiz Hesaplama

Spot Kredisi Faiz Hesaplama

Bankaların müşterilere sunduğu ürünler arasında ilk başta hiç kuşkusuz ki kredi ürünleri geliyor. Bu kredi ürünleriyle müşterilerin genelde acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Talep edilen pek çok kredi ürünleri belli faiz oranlarına sahiptir, kullanılacak olan kredi tutarı ve geri ödeme vadeleri üstünden faiz oranları hesaplamaları yapılmaktadır. Bu uygulama şekli bütün ticari ve bireysel kredilerde aynıdır ve müşterinin bankadan talep ettiği özellikler kapsamında hesaplaması yapılır.

Banka kredileri denilince ise aklımıza tüketici kredileri, konut kredileri ve ihtiyaç kredileri gelmektedir. Bireysel kredilerin yanı sıra bankaların ticari birimlerinde ve KOBİ destekli kredileri de yoğun bir şekilde talep görür. Bankaların son zamanlarda ticari ve KOBİ desteğine verdikleri destek neticesinde ticari faaliyet içerisindeki müşterilerin ihtiyaçlarının karşılanması için pek çok kredi ürünü sunulmuştur. Ticari ve KOBİ destekli kredilerin biri de Spot kredisidir.

Spot kredisi, ticari faaliyet gösteren gerçek veya tüzel şirketin kısa ve orta dönemlerde oluşan finansal kaynak ihtiyacını karşılaması için sunulan bir kredi ürünüdür. Spot kredide kredinin anapara, komisyon, faiz, vergi gibi masraflarının tümü vade sonucunda ödemesi yapılır. Bu yüzden kredinin açılmasından sonra faiz oranlarında yaşanan değişiklikler açılan kredinin faiz oranı etkilenmez. KOBİ veya işletmenin yakın zamanda alacağına karşılık talep ettiği kredidir ve tek seferde ödemesi yapılmaktadır.

Spot Kredisi Faiz Hesaplama işlemleri banka tarafınca gerçekleştirilir ve sürekli bir değişkenlik gösterir. İşletme sahibi olan kişi yakın zamanda alacak temini sağlamak için bankaya spot kredi müracaatında bulunur. Banka bu müracaatı ilk olarak çekilen kredi tutarı üstünden başlayıp geri ödemenin vadesine göre bir faiz hesaplaması yapmaktadır. Bu hesaplama spot kredisi faiz hesaplamasıdır. Spot kredisi faiz hesaplamasında kullanılan kredi tutarıyla, bu tutarın vadesi dikkate alınmaktadır ve öteki masraflarla beraber işletmeye bildirilmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir