Senet Bozan Yerler

Senet Bozan Yerler

Geçtiğimiz dönemlerde yeni yapılan bir düzenleme ile birlikte çeklerin karşılıksız çıkması durumunda kişilere çok az makul cezalar uygulanması kararlaştırıldı. Bu nedenle pek çok iş alanlarında ve anlaşmalarında ve ikili ticari ilişkilerde senetler çok az kullanılmakta ve önerilmemektedir. Bu nedenle ikili ticari ilişkilerde ve ticari anlaşmalarda senedin fazla tercih edilmemesi yaşanacak olumsuzlukların en aza indirgenmesi anlamına gelmektedir.

Senetler her ne kadar az kullanılan bir ödeme ve teminat aracı olsa da bazı noktalarda yine de senet kullanılmaktadır. Doldurulan bu senetler ülkemizde bankalar tarafından bozdurularak nakit paraya çevrilmektedir. Anlaşma neticesinde senet bankaya müracaat edilerek bozdurma işlemi yapılmaktadır. Ancak senetleri bozma işlemini sadece bankalar yapmamaktadır. Günümüzde bankaların haricinde senetleri bozan firmalar da bulunmaktadır. Ancak bankalar haricinde senet bozan firmalar bankalara göre daha az güvencesizdir.

İmzalanan senedin bankadan tahsil edilmesi için bankaya müracaat edilmesi durumunda banka senedi dolduran kişiye ihbarname göndermektedir. Senedin bankaya ulaşması ile ödemenin yapılması arasında yaklaşık olarak 3 gün geçmektedir. Bankanın bu süre içerisinde tutarı tahsil etmemesi durumunda cezai ödeme yapması mümkündür

Senet bozan yerler ve bankalar senet bozma işlemi sırasında bir takım prosedürlere dikkat etmektedir. Senedin bozulacağı bankaya yazılan talimatlarda bazı önemli hususların dikkat edilmesi gerekmektedir. Senedin protestosu, senedin bildirimi ya da senedin kabul edilmediğinin bildirimi gibi durumlar mektup ve faks gibi araçlar ile bildirilmektedir.

Bankalar haricinde senedin bozdurulmasını sağlayan firmalar bankalara göre daha az güven teşkil etmektedir. Bu tür firmalar bazı durumlarda alacaklı kişiyi mağdur edebilmektedir. Alacaklı olan kişiyi uzun süre bekletebilmekte ve ödemesi gereken miktar üzerinden komisyon alabilmektedir. Bu durum tahsil edilecek kişiyi zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle senetlerin bankalarda bozdurulması daha güvenli bir durumdur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir