Sanal Pos İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Günümüzde kredi kartı kullanımının artışıyla beraber artık aşağı yukarı pek çok işletmede POS cihazları kullanılmaktadır. Özellikle de son senelerde e-ticaret alışverişlerinde görülen hacim büyümesiyle beraber bankalar bu hususta da prosedürleri kolaylaştırmak için sanal pos diye bilinen sistemini kullanmaya başlamışlardır. Ticari işletme sahibi olanların ve ticaretle uğraşan kişilerin merak ettikleri Sanal Pos İçin Gerekli Evraklar Nelerdir konusuna değineceğiz.

Sanal pos veya diğer adıyla VPOS, satıcı ve alıcı arasında çevrimiçi sistemle oluşturulan ve ödeme yapılmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Pos cihazlarından kredi kartlarının geçirilip ödeme yapılması prosedürüyle neredeyse aynı şekildedir. Kredi kartı bililerinizi sisteme girmeniz halinde ödeme yapılmış olur.

Kredi kartınız pos cihazına takıldığı zaman, pos cihazı kredi kartınızı okur ve çevrimiçi sistem üstünden ödemeniz gerçekleştirilmiş olur. Sanal pos sistemiyle ise kredi kartınızı kartın sahibinin isim ve soyismi, kredi kartının numarası, CVC (güvenlik kod numarası), son kullanım tarihi gibi bilgileri elle giriş yaparak tanımlamış olursunuz.

İşletmeniz bünyesinde sanal pos kullanmak istiyorsanız da sanal pos müracaatı yapmanız için anlaşmalı olduğunuz bankanız sizden bazı evraklar isteyecektir. Bu evrakların bazıları bankadan bankaya farklılık gösterebileceği gibi genellikle kişisel firmalar için talep edilen evraklar; nüfus cüzdanınızın fotokopisi, vekaletname, vergi levhası, oda kayı belgeniz, imza sirküleridir. Ticari ortaklı firmaları için ise; ticaret sicil yetki belgeniz, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası ve bulunuyorsa da öteki özel izin belgeleri istenmektedir. Tüm bunların yanı sıra bankanın internet sitesi üzerinden edinebileceğiniz sanal pos müracaat formunu da alıp doldurduktan sonra belgelere ekleyerek anlaşmalı olduğunuz bankaya başvuruda bulunmanız gerekecektir. Sanal pos müracaat formunu anlaşmalı olduğunuz bankanızdan da temin edebilirsiniz. Sanal pos müracaatlarınız hemen hemen 15 gün içerisinde sonuçlanabilmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir