Kredi Puanı İtiraz

Kredi Puanı İtiraz

Kredi çekmek isteyip de kredi çekemeyen bir çok banka müşterisi bulunmaktadır. Bunun temel nedeni kişilerin, yeterli kredi notu puanına ulaşamamalarıdır. Bunun yapılması gereken en önemli başvuru kredi puanına itiraz etmek olmaktadır. Kişiler, kredi çektiklerinde ya da kredi kartı kullandıklarında bankalar, kişilere ait bilgileri Kredi Kayıt Bürosuna göndermektedir. Kişilerin bilgileri kredi kayıt bürosunda sistemde saklanmaktadır. Bu bilgiler, kredi kayıt bürosu tarafından kişilerin daha sonra çekecekleri kredi ya da kredi kullanımları durumunda bankalara kişiler ile ilgili bilgileri aktarmaktadır. Kredi kayıt bürosunun paylaşmış olduğu bu bilgiler sayesinde bankalar kişilerin kredilerini ya onaylar ya da ret eder.

Kredi ya da kredi kartı kullananlar, borçlarını tam ve zamanında ödemelerine rağmen kredi puanlarının düşük olduğunu düşünüyorlarsa kredi puanına itiraz edebilirler. Kredi kayıt bürosu, kredi ya da kredi kartı kullananların şikayetlerini inceleyerek karar verebilmektedir. Bankaların, kredi ya da kredi kartı kullananlar için yapmış oldukları iyi ya da kötü yorumların tamam kredi kayıt bürosunda toplandığı için bu büroya yapılacak itirazlar ile kişilerin kredi ya da kredi kartı kullanımı ile ilgili oluşan kötü imajın ortadan kalkması sağlanabilmektedir. Kredi ya da kredi kartı kullananlar, bankalarının kendilerine haksızlık yaptığını düşünüyorsa bu konudaki itirazlarını kredi kayıt bürosuna yapabilmektedirler. Bu nedenle kişiler eğer haklıysa bunu kanıtlama imkanına da sahip olmaktadır.

Bankalardan kredi alabilmek için kredi notunun 1500 olması gerekmektedir. Eğer ki kredi puanı bu seviyenin altındaysa kredi notunu yükseltmek gerekecektir. Kredi notunu yükseltmenin en etkili yolu mevcut borçların kapatılmasıdır. Borçlar kapandıkça kredi notu yükselecektir. Ancak kişiler yeniden kredi çekmek için 5 yıl gibi bir süre beklemek zorunda kalmaktadır. 5 yılın sonunda yeniden kredi çekebilmektedirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir