Kredi Notu Nedir? Detaylı Anlatım

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Bankalar bireysel kredi notu sistemine geçmesiyle birlikte, bankalar artık kredi vermeden önce kişinin kredi notuna bakarak kredi notu yüksekse kredinin onaylanması büyük bir refarans olur kredi notu, Peki kredi notu öğrenme nasıl yapılmalıdır, Ücretsiz kredi notu öğrenme nasıl yağılır sorularına bugün sizlere cevap olarak vereceğiz,

Kredi notu öğrenme KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından Findeks girişimi ile öğrenebilir, Findeks ile açıldığında bir kereye mahsus kredi notu ücretsiz olarak yapılıyordu ancak şuan 7,5 tl karşılığında kredi notunu öğrenebiliyorsunuz, Ayrıca bir çok kampanya ile örneğin BKM ekspres ile 1 tl gibi düşük bir rakamla öğrenebilirsiniz, Ancak kredi notu öğrenme ücretsiz olarak teknik olarka pek mümkün değil . Fakat burada size vereceğimiz yöntemlerle kredi notunuzu en ucuz şekilde öğrenebilirsiniz, Tamamen ücretsiz olmasını istiyorsanız bankaya kredi başvurusunda bulunmanız başvuru sonrası kredi notunuzu talep edebilirsiniz, Bankalar kurumsal üyelerdir ve kredi notuna bakabilirler, fakat size ayrıntılı kredi notu vermeyeceklerini belirtmemiz lazım.

Kredi notu öğrenmenin başka yolu da bankaların kredi notu paketlerine üye olarak çok pahalı bir hizmeti çok uygun bir fiyatta alabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kişiler yüksek miktarlı paraya ihtiyaç duyduklarında bankalar tarafından verilen krediye başvurmaktadırlar. Ancak krediye başvuran herkese kredi çıkmamaktadır. Bunun nedeni ise, kişilerin kullandıkları kredi kartlarını nasıl ödediklerini ya da daha önceden çektikleri kredinin nasıl ödendiğine bakılmaktadır. Bankaların müşterilerine verdikleri bu puanlamaya kredi notu adı verilmektedir. Bankalar referans notunu ya da diğer adı ile kredi notu birbiri ile paylaşmaktadır. Bunun nedeni ise, bir müşteri bir bankadan çektiği krediyi zar zor ödedi ise, diğer bankada bunu bildiğinden krediyi vermemektedir. Bu yüzden kişinin kredi notunun yüksek olması, bankalar ile yapılan işlemlerde kolaylık sağlamaktadır.

Pek çok kişi kredi notu nasıl hesaplanır bilmemektedir. Bu işlem çok zor olmamaktadır. Her bankanın yapılan işleme göre puan sistemi farklı olmaktadır. Kişilerin kredi notunu; yaşları, gelirleri, meslekleri, toplam iş deneyimleri, öğrenim durumu, sahip olunan ev ya da araçları, oturulan evin mülkiyeti gibi durumlar kredi notlarını etkilemektedir. Bu durumların karşılığında kredi notları bankalar tarafından belirlenmektedir. Verilen notlar belirli bir aralıkta olup, bu aralığa göre kişilerin puanlarına göre belirli miktarlarda kredi çekilebilmekte ya da kredi verilmemektedir.

Kredi Notu Ne Zaman Düşer?

Bankalar ile insanlar arasındaki ilişkilerin çok kötü boyutlara gelmesinin ardından belirli bir sınırlama getirilmesi için kredi notu sistemi devreye sokuldu. Bu sistem sayesinde isteyen herkes bankalardan kredi ya da kredi kartı alamayacak duruma geldi. Bankalar ile geçmişinde sorunu olan birçok kişi artık bankalarının kapısından dahi geçemiyorlar. Tabi bu durumun ortaya çıkardığı bazı değişiklikler oldu. İnsanlar nasıl olsa dosyam avukata düştüğünde yapılandırıp bu durumdan kurtulurum fikrini akıllarından tamamen çıkardılar. Çünkü bir kez o duruma gelen bir kişinin tekrar güvenilir seviyeye çıkabilmesi için çok uzun bir zaman geçmesi gerekiyordu. Peki, ne zaman düşer sorusunun cevabı nedir?

İlk olarak belirli dönemlerde sürekli olarak hesaplanmaktadır. Kredi notu ilk hesaplaması kişinin 5 yıllık banka geçmişini kapsamaktadır. Bu sizin ilk kredi notunuz olacaktır. Ardından ise aylık olarak hesaplanarak güncelleştirilmesi yapılacaktır. Sizin işlem yaptığınız tüm bankalardan ortak bir havuza gönderilen tüm bilgiler belirli oranlar da hesaba dahil edilmektedir. Verdiğiniz otomatik ödeme talimatları, kredi kartınızın aylık ödemeleri ve kredilerinizin ödeme gününü geçirip geçirmediğiniz kredi notunuzun düşmesine yada yükselmesine direkt olarak etki edecektir. Eğer düşük na sahipseniz güvenilir seviyeye gelebilmek için düzenli bir ödeme yapmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde kredi notunuzu yukarı çekebilecek hesaplamaları yapmış olursunuz.

Kredi notu ne zaman düşer? sorusuna verilecek en iyi cevap kredilerinizi ödemediğiniz ay, kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz zaman ve bankalar ile yaptığınız diğer ticari hesaplarınız da ki ödemelerde gecikme yaşandığında olacaktır. Bunların hepsi aynı ondan kredi notunun düşmesine neden olmayacaktır. Hepsinin farklı oranlarda kredi notunun hesaplanmasında etkisi var. Kredi notunuzun düşmesini istemiyorsanız banka hesabınızda sürekli olarak bir varlık bulundurmalısınız. Çünkü hesaplamalarda en yüksek oran olan yüzde 25’lık kısım buradan hesaplanmaktadır. Bunun bir basamak üzerinde ise yüzde 30 etkisi bulunan kredi ödemeleri ve kredi kartı ödemelerinin düzenli ödenip ödenmediği bulunmaktadır. Bu ikisi hesaplamalarda kredi notunuzun hızlı bir şekilde düşmelerine neden olmaktadır.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Uzunca bir süredir uygulanan prosedür ile bankalardan işlem yapabilmeniz için kredi notunuzun iyi olması gerekiyor. Düşük seviyede na sahip kişilerin en büyük sorunları bankalardan kredi alamamak ve kredi kartlarının limitlerini yükseltememek oluyor. Kredi notu ne zaman güncellenir sorusu genellikle bu grup içerisinde bulunan insanlar tarafından soruluyor. Kredi notları 5 farklı seviyede bulunuyor. İlk 3 seviye içerisinde bulunanlar için bu sorunun cevabının çok büyük önemi var. Eğer sizde bu gruplar arasında bulunuyorsanız kredi notunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenleri ilk olarak öğrenmeniz gerekiyor. Ardından notunuzun ne zaman tekrar hesaplanmasının yapılacağını öğrenmeniz doğru olacaktır.

Kredi Notu 5 senelik verilerin toplanmasıyla oluşsa da bazı verileri aylık olarak güncelleyerek oluşturur. Detayları için konumuza bir göz atın.

Her şey notunuzun düşük olduğu gibi devam ediyorsa bu sorunun cevabını öğrenmek sizler için çok da önemli olmayacaktır. Kredi notunuzun yükseltmek için dikkat etmeniz gerekenler kredi kartı ve kredi ödemeleriniz ilk sırada yer almaktadır. Çünkü yapılacak hesapların içinde yüzde 30’luk kısım bunlardan oluşmaktadır. Ardından yüzde 25 ile bankada bulunan mevduatlarınız gelmektedir. Bankada durağan bir hesapta bulunan varlıklarınız, mevduat, altın yada döviz hesaplarınız direkt olarak nuzu en yüksek oranda etkileme özelliğine sahiptir. Bu ikilinin ardından otomatik ödeme talimatları ve ticari işlemleriniz gelmektedir. Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi öğrendikten sonra ise ne zaman güncellenir sorusunun cevabını öğrenmek sizin için çok önemli olacaktır.

Kredi notu ilk olarak 5 yıllık bir geçmişi kapsayacak şekilde güncellemektedir. Ardından ise her ay düzenli olarak kişinin finansal hareketlerine göre tekrar hesaplanarak güncellenmektedir. Yani ne zaman güncellenir sorusunun cevabı 1 ay olacaktır. Yukarıda saydığımız maddelerde ki hareketlerinize göre hesaplama tekrar yapılacak, geçmişte yaptığını hatalar o zaman dilimi içerisinde olduğu içerisinde hızlı bir yükselme beklemeyin. Ancak düzenli bir ödeme ve dikkatli hareket etmeye devam ettikçe bir gün güvenli konum aralığında ki yerini alabilme şansınız var. Çok hızlı olmayacağını söyleyelim. Bankalarda bunu istemiyor kurulan sistemde bunu kabul etmiyor. O nedenle de her ay sizin hesap hareketleriniz tekrar kontrol edilerek hesaba dahil ediliyor.

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Kredi notu sistemi ne geçilmesinin ardından kredi notunun yanlış hesaplandığını düşünen, adaletli olmadığını belirten, hatalar olduğunu söyleyen insanlar itiraz etmek istediler ve BDDK bunun için bir itiraz sistemi geliştirdi. Bu sistemi devreye sokan kurum olan BDDK bunun için özel bir yöntemi devreye soktu. Kredi notuna bakan ve ortaya çıkan raporu titizlikle inceleyerek bazı sorunlar bulan kişilerin itiraz hakkı bulunuyor. Bunun için yapılması gereken işlem çok basit. KKB yani Kredi kayıt bürosunun internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Sitenin içerisinde yer alan Mides yani Müşteri İtiraz Değerlendirme sistemine tıklayarak itirazınızı rahatlıkla yapabilme şansınız var. Gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra size olumlu yada olumsuz bir cevap verilecektir.

Peki Kredi Notuna İtiraz Nasıl Yapılır? İlk olarak kredi notunuza itiraz edebilmeniz için son 1 ay içerisinde bankanız aracılığı ya da Findeks sistemi üzerinden öğrenmiş olmanız gerekiyor. Öğrendiğiniz raporda bulunan referans numarası sizin için çok önemlidir. Bu numarayı KKB’de bulacağınız itiraz sayfasında ilk olarak yazmanız gerekiyor. Ardından Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve e-posta adresinizi gerekli boşluklara yazmalısınız. İleri tuşuna basmadan önce güvenlik için yapılan bölümü doldurmalısınız. Unutmayın üzerinden bir ay süre geçmiş olan raporlarında bulunan referans numarası ile itiraz etme şansınız bulunmuyor. Bu itirazınızı eğer findeks’den aldığınız rapor varsa yapabilirsiniz. Bir banka tarafından raporu aldıysanız itirazınızı bankaya yapmalısınız. Banka sizin adınıza itirazınızı KKB sistemine iletiyor.

Bu sistem çok hızlı çalışmak üzerine dizayn edilmesi ile dikkat çekiyor. Kredi notu itiraz edildikten sonra 120 dakika içerisinde tüm işlemler tekrar baştan tekrarlanarak size olumlu yada olumsuz bir geri dönüş yapılıyor. Geri dönüşün olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğunu öğrenmek için aynı site de bulunan risk raporu itiraz sorgulama sekmesini kullanmanız gerekiyor. Bu sayfada sadece referans numarası yeterli oluyor. Bu sistem içinde çok ekstrem bir durum olmadığı sürece yapılan birçok itirazın olumsuz şekilde sonuçlandığını söyleyebiliriz. Kredi notunu sürekli takip eden birisiyseniz ve notunuzun raporunda beklenmedik işlemlerin olduğunu görürseniz bu şekilde rahatça itirazınızı yapabilirsiniz. Kısa süre içerisinde işlem tekrar gözden geçirilecektir.

E-Devlet Şifresi ile Kredi Notu Sorgulama Olur Mu?

Kredi çekecek olan kişiler ilk olarak kendi kredi notlarını öğrenmek için çeşitli seçenekler arasından seçimlerini yapıyorlar. Bu aşamada son dönemde birçok işleme büyük bir düzen getiren e-devlet sistemi ile birlikte de kişiler kredi notlarını öğrenmek istiyorlar. Ancak şuanda e-devlet hizmeti kişilere kredi notunu sunamıyor. Genel olarak ücretsiz olan uygulamalar bu sistem üzerinden gerçekleştirilebildiğinden kişiler bu hizmeti e-devlet üzerinden alamıyor.

İnternet bankacılığı ile bankaların internet siteleri üzerinden kişiler kredi notlarını öğrenebildikleri gibi GSM operatörlerinin sunduğu hizmet ile birlikte de kredi notları öğreniliyor. Kişilerin kredi notları 1 ile 1900 arasında değişirken birçok banka için 1000 puan yeterli bir puan olarak görülüyor. Eğer kişiler bu puanın üzerindeyse çok daha kolay bir biçimde kredilerini alabiliyorlar.

Kredi Notunun Bankalara Etkisi

Kredi notu sisteminin oluşması ile birlikte bankalar büyük bir tasarruf elde ediyor. Genel olarak kişiler krediler için telefonlardan ya da bankalardan başvuru yaptıklarında kredi geçmişleri incelenerek onlara cevap veriliyordu. Bunun için ayrı sistemler ve personeller gerekirken artık kredi notları ile birlikte notu kötü olan kişiler otomatik olarak reddedilebiliyor. Telefondan ya da internet üzerinden başvurularını gerçekleştiren kişilerin eğer notları kötüyse sistem otomatik olarak bu kişilere olumsuz yanıt veriyor. Notu iyi olan kişilerden bazılarında olumlu yanıt verilirken bazı kişiler ise görüşme amaçlı bankalara davet ediliyor.

Düşük Kredi Notu ile Kredi Çekme

Kişilerin kredi notları düşükse farklı bankalara giderek bankaya özel kredi notlarını öğrenebilirler. Bazı bankalar kendi sistemleri üzerinden notları oluştururken diğer bankalardan alınan kredileri göz ardı edebiliyorlar. Bunun yanı sıra bankalar hazır müşterileri olan kişilere de notları düşük olması durumunda da kredi sağlıyor. Bu şekilde kişiler düşük bir nota sahip olsalar da kredi alabiliyorlar.

Kredi Notu Puan Tablosu

Kredi notu sistemi hayatımıza girdiğinden bu tarafa birçok tam olarak ne olduğunu anlamadı ve sistemin nasıl belirlendiğini çözemedi. Bu yayınımızda sizlere kredi notu puan tablosunun içinde bulunan miktarlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İlk olarak puan tablosunun 0 ile 1900 puan arasında değişiklik gösterdiğini bilmeliyiz. Bu puan aralığında 5 farklı risk grubu bulunuyor. Bu da puan tablosunu oluşturuyor. Bu grupların hepsi farklı güven aralıklarını gösteriyor. Ayrıca her güven grubu içinde farklı bir renk kullanılıyor. Şimdi sıra ile güven aralıklarını ve renkleri hakkında bilgi verelim.

Güven Aralığı ve Renk grupları

  • 0 ile 799 puan aralığında bulunan kısım çok riskli olarak kabul edilmektedir. Bankalar mümkün olduğu sürece bu grupta insanlara hiçbir hizmetini sunmak istemezler. Kullanmak isteyenler için de önlerini birçok engel çıkarmaktadırlar. Bu çok riskli grubun rengi kırmızı olarak belirlenmiştir.
  • 800 ile 1299 puan arasında bulunan orta riskli grup kısmında olsa riskli grup olarak tanımlanabilir. Bankaların sunduğu belirli hizmetlerden yararlanabilirler. Örneğin hiçbir şekilde kredi çekemezler. Belirli bir kefil yada teminat göstermedikleri sürece bankalar bu gruba kredi vermemektedir. Bu orta riskli grubun rengi turuncu olarak belirlenmiştir.
  • 1300 ile 1499 puan arasında bulunan Az Riskli grup ise sarı renkle işaretlenmiştir. İdeal grup olarak söylenmektedir. Belirli limitler için de kredi çekme şansları vardır. Kredi kartlarında limit arttırma işlemlerini yapabilirler. Sarı renkli olan bu grupta bulunanların geleceği parlak olarak kabul edilmektedir.
  • 1500 ile 1699 arasında bulunan İYİ olarak ifade edilen güven aralığında olan grup ise bankalardan özgürce istedikleri hizmeti kullanma şansına sahip olacaklardır. Eğer dikkatli bir banka müşterisiyseniz puanınızın 1500’in atlına düşmemesine dikkat etmelisiniz. İYİ olarak isimlendirilen bu grubun rengi açık yeşil olarak kullanılmaktadır.
  • 1700 ile 1900 arasında bulunan güven adı Çok iyi olarak kullanılan grup bankaların gözüne en güvenilir müşteriler olarak görülmektedir. Bankalara karşı şimdiye kadar hiçbir yanlış yapmamışlardır bu da sicillerinin temiz olmasını sağlamaktadır. Kredi notu puan tablosunda bu grup koyu yeşil olarak gösterilmektedir.

Kredi Notu Sıralaması

Kredi notları hayatımıza girdiğinden bu tarafa bankalar ile olan tüm ilişkilerimizi kontrol eder duruma geldi. Eğer kredi notu sıralaması nasıl yapılıyor merak ediyorsanız bu yazıyı dikkatli bir şekilde okumanız gerekiyor. Bu sıralama 5 başlıktan oluşuyor. Her adım belirli bir risk durumunu ifade ediyor. Çok riskliden başlıyor ve çok iyi de son buluyor. Eğer bankadan istediklerinizi alma konusunda genelde ret cevabı ile karşılaşıyorsanız bu sizin banka gözünde riskli tarafta bulunduğunuzu göstermektedir. Bu durumu düzeltmek için bankalara yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmalısınız. Bu da zaman içerisinde sizin durumunuzu düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Kredi NotuRisk DurumunuzFindeks Temsil Rengi
0 – 799En riskliKırmızı
800 – 1299Orta riskliTuruncu
1300 – 1499Az riskliSarı
1500 – 1699İyiAçık yeşil
1700 – 1900Çok iyiKoyu yeşil

Kredi notu sıralaması oluşturulurken 0 ile 1900 arasında değişen bir puanlama sistemi kullanılmıştır. Bu rakamlar ise eşit aralıklarla değil belirli bir hesaplama sistemine göre 5’e bölünerek sınıflandırılmıştır. 0-799 arasında bulunan kısım kredi notunun çok riskli kısmını ifade etmektedir ve kırmızı renkle gösterilmektedir. Burada bulunan kişiler için bankalar kıllarınızı bile kıpırdatmazlar. Bu sıralamanın hemen üzerinde orta riskli sınıf bulunmaktadır. 800 ile 1299 arasında bulunan bu kişilerin geleceği parlak olarak görülebilir. 1300 ile 1499 arasında bulunanlar ise az riskli olarak kabul edilmektedir. Tam ortadalardır ve belirli bir limite kadar kredi kartı ve kredi kullanımına sahiptirler. İlk 3 sırada bulunanlar bankalar gözünde en az dikkat edilen ve hemen ret edilenler arasında bulunmaktadır.

Kredi notu sıralaması için en iyileri 1500 ile 1900 puan arasında bulunan İyi ve Çok iyi olarak sınıflandırılan kısım kabul edilmektedir. 1500 ile 1699 arasında bulunan kısım İyi olarak kabul edilir ve banka bunlara güvenilir insan gözü ile bakmaktadır. 1700 ile 1900 arasında olan kısma banka istediği tüm kredi limitlerini verebilir. Tabi geçmiş işlemlerine bakarak bunu yaparlar. Eğer sizde bu kısımda olmak istiyorsanız yapmanız gereken işlemler çok basittir. Tüm ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Kredi kartı ödemenizi gününde yapmalısınız. Kredi ödemelerinizi günü gelmeden yapmaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde devam ederseniz sıralamada yukarı çıkarsınız tersi yönde davranırsanız sıralamada aşağı doğru hareket edersiniz.

Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrendiğinizde bu notla kredi alıp alamayacağınızı öğrenip anlayabilmek için bu notun hangi dilime dahil olduğunu anlamak ve kredi notu sıralamasını bilmeniz gerekir.

Kredi Notu Orta Riskli Ne Demek?

Bir bankaya kredi veya kredi talebinde bulunduğunuzda bankanın yaptığı şey doğal olarak sizin riskli bir müşteri mi yoksa güvenli bir müşteri mi olduğunuzu anlamak adına kredi notunuza bakmaktır. Bu not sizin daha önce çalıştığınız bankalardaki verilerinizin birleştirilmesiyle risk puanınızın oluşturulması şeklinde oluşur. Bu veriler sizin ekstrelerinizin tamamını mı yoksa asgarisini mi ödediğiniz, borcunuzu geç mi yatırıyordunuz yoksa zamanında mı yatırıyordunuz, daha önce icraya düştünüz mü yoksa düşmediniz mi gibi bilgilerdir. Sonuç olarak eğer banka sizi olumlu bir müşteri olarak görürse kart veya kredinizi verir, görmezse vermez.

Kredi notu dediğimiz şey 0 ile 1900 arasında numaralandırılmış bir puanlama sistemidir. Bu 1900 puan beşe ayrılmıştır. Kredi notu en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak beş adet vardır. Bunlardan en riskli olan kırmızı, orta riskli olan turuncu, az riskli olan sarı, iyi olan açık yeşil, çok iyi olan yeşil ile renklendirilmiştir.

Bugünkü konumuzda orta riskli olan nun üzerinde duracağız. Orta riskli olarak adlandırdığımız puana sahipseniz bu sizin yeni yeni en riskli kategoriden çıkıp puanınızı düzeltmeye başladığınızı gösterir. Bu aşamadaki kişiler genellikle kredi kartı borçlarının asgarisini öder, borçları son gününde veya 1-2 gün geciktirerek öderler. Asgari ücretli maaş alan kişiler çoğunlukla bu kategoridelerdir. Peki orta riskliyi az riskliye çevirmek için neler yapmalısınız?

Bu konuda yapabileceğiniz en olumlu şey borcunuzu her zaman ya gününde ya da gününden önce ödemeniz olacaktır. Bu borç kredi kartı borcu da olabilir kredi borcunuz da olabilir. Bir diğer olumlu şey de borcunuzun tamamını ödemektir. Diyelim dönem borcunuz 750 TL, asgari ödeme tutarınız 240 TL; eğer 750 TL’yi öderseniz faiz işlemeyecek ve kredi puanınız da bu durumdan olumsuz olarak etkilenmeyecektir. Orta riskli kategorideki insanlar çok arada bulunan kişilerdir ve az riskli kategorisine geçmeleri çok da zor değildir.

Konumuzda bahsettiğimiz yöntemleri uygulayarak kredi puanınızı yükseltebilir ve bankalardan kredi veya kredi başvurusu yaptığınız takdirde olumlu dönüşler alabilirsiniz.

Kredi Notu En Riskli Ne Demek?

Ülkemizde kredi kartlarının ve kredilerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması ve zamanında bankaların önüne gelen herkese kredi kartı dağıtmasının sonucu olarak bir sürü insan bankalara borçlu kaldı ve evlerine icra geldi. Gelecekte bu tarz durumların yaşanmasını engellemek isteyen bankalar ve devlet ortak olarak kredi notu sistemine geçti. Kısaca, iyi olanlar kredi alabilir; kötü olanlar da kredi alamaz duruma geldi.

Kredi notu dediğimiz sistemde riskler beş farklı bölüme ayrılıyor. Kredi puanı dediğimiz şey en az 0 en yüksek 1900 oluyor ve 1900 üzerinden alacağınız her puan değişik seviyede risk taşıdığınız anlamına geliyor. Çok iyi, iyi, az riskli, orta riskli ve en riskli olarak beşe ayrılıyor.

Kredi notu en riskli kesim 0 ile 799 arasında olan kesim. Eğer siz de bu sıralamanın içinde iseniz bankalarla hesap açma işlemi hariç başka bir işlem yapma şansınız yok. Fakat bu demek değildir ki nuz en riskli kesimde diye hayatınız boyunca bankalarla işlem yapamayacaksınız. Yavaş yavaş düzgün ödeme alışkanlıkları kazanarak kendinizi riskli kategoriden çıkartabilirsiniz. Önemli olan bankaların size güvenmesini sağlamaktır. Yani bir kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınızda banka sizin hakkınızda bu kişi borcunu öder diye düşünmelidir.

İkinci kesim ise notu 800 ile 1299 arasında olan kesim, yani orta riskli olan kesim. Bu kesim yavaş yavaş notunu yükselten ve bankalar için riskli olmaktan çıkan kesimdir. Ardından az riskli kesim gelir, bu topluluğa dahil olanlar ufak çaplı kredileri rahatlıkla çekebilirler, fakat aşırı yüksek kredileri çekmek için bir üst seviyeye gelmeleri gerekir. Ve sonrasında az riskli olan kesim gelir, eğer puanınız 1300-1499 arasında ise bankalar için az risklisiniz demektir. 1500 ile 1699 arasındakiler iyi puanına sahip olanlar ve 1700-1900 arasındakiler ise çok iyi kategorisine girerler. Bu insanlar nirvana’ya ermişler diyebiliriz, çünkü 6-7 haneli rakamları çok rahat bir şekilde kredi çekebilirler. Kefile, ipotek’e bile ihtiyaç duymazlar.

Bu puanlama düzeyleri ve üstte bahsettiğimiz notlandırılmış insanların her biri farklı renklerle gösterilmektedir. Konumuzda bahsettiğimiz en riskli olarak andığımız kesim kırmızı renkle işaretlendirilir. Bir üst basamak orta riskli kesim, turuncu renklidir. Az riskli kesim ise sarı, iyiler açık yeşil ve en iyi kesim koyu yeşil olarak işaretlendirilir.

Özet geçmemiz gerekirse, adınızın yanında kırmızı renk var ise kredi çekmeniz veya kredi kartı edinmeniz çok zor demektir. Renginiz yeşile doğru döndükçe bankalar size daha fazla güveniyor anlamına gelir ve bankalarda yapacağınız tüm işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Yani kredi çekemiyor iseniz ya da kredi kartı limitinizi yükseltmiyorlarsa büyük ihtimalle kırmızı bölgedesinizdir. Düzeltmek için gerekli adımları öğrenmelisiniz.

Findeks Kredi Notunu Öğrenmek Ücretlimi

KKB başka bir deyişle (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından bir marka altına toplanmış, kişilerin ve müesseselerin ekonomik vaziyetlerini teknolojik yazılımlarla bir sistem üzerinden puanlama mertebesiyle ihtiyaç duyulan müesseselere ve insanların kendisine sunan bununla beraber bankalardan kredi kullanmanızda büyük ölçüde tesirli olan dijital bir yazılımın alt yapısıdır. Çeşitli kuruluşlar yahut bankaların bu hizmeti ticari manada kullanmasıyla başlayan bu pazarda,büyük bir pastanın oluştuğunu söyleyebiliriz. Gerek Akbank gerekse QNB Finansbank ve Garanti Bankası gibi Türkiye’nin önde gelen bankaları bile bu pastadan pay alabilmek için birbirleriye azda olsa yarışmaktadırlar. Findeks kendi sitesinde 4.50 liraya kredi notu‘nu sorgulamaya hak tanıyorken,bankaların 5 ile on lira arasında değişkenlik gösteren kredi notu öğrenme ücretleri gerçekte pazarda bir rekabetin olduğunu ve bu işten önemli paralar kazanıldığını ortaya koymaktadır. Findeks kredi notu öğrenme fiyatlı bir hizmet olup,müesseselere ayrı şahıslara ayrı fiyatlandırma sistemiyle yapılandırılmış bir sistemdir. Findeks kredi notu sorgulama ve kredi notu öğrenme bu gibi işlemlerin gerçekleşmesi için Findeks’in kendi sitesinin ziyaret edilerek aza olunması koşuldur. Findeks kredi notu öğrenme için bankalardan da hizmet sağlanabilmektedir. Lakin nereden bu hizmeti alırsanız alın yinede bu hizmetin alt yapısının Findeks olduğunu unutmayın.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir