Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notu düşük olan ancak kredi çekmek isteyen kişilerin kredi çekebilmeleri sadece belirli durumlarda olabilmektedir. Kredi kullanmak isteyen ancak kredi notu düşük olan kişilerin kredi kullanabilmeleri için öncelikle kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir. Kredi notu düşük oldukça kredi çekmek oldukça zor bir durumdur. Çünkü bu kişilerin kredileri ya idari bir takip altındadır ya da borçlarını 2 ya da 3 ay gibi bir süre geciktirmişlerdir.

Kredi notu düşük ancak kredi kullanmak isteyen kişilerin uygulayacağı yöntemler şunlardır; Teminat gösterme, kefil gösterme ve gelirine göre düşük kredi kullanmadır.

Teminat Gösterilmesi:

Kredi kullanmak için teminat gösterme yöntemi banka açısından krediden faydalanan kişinin kredi tutarlarını ödemediği takdirde tahsilatın yapılacağını bildiğinden kredi kullanmak isteyen kişiye kredi verilmektedir. Tabi ayrıca kredi için teminat gösterilen taşınır ve taşınmazın kredi için teminat gösterilmeye uygun olması da önemlidir. Teminat gösterilecek taşınırın ya da taşınmaz malların kredi için uygun olup olmadığının tespit edilebilmesi için banka tarafından ekspertiz gönderilerek rapor tutulur.

Kefil Gösterilmesi:

Kredi kullanmak isteyen ancak kredi notları düşük olanların kredi kullanabilmek için baş vurdukları yöntemlerden birisi de kefil gösterme yöntemidir. Kefil, bir borcun ödenmediği takdirde borcu ödemeyi kabul eden kişi demektir. Kefil gösterecek kişinin belli bir geliri, taşınmaz ya da taşınırı varsa kredi kullanma ihtimali yükselmektedir.

Gelire Göre Düşük Tutarlı Kredi Kullanılması:

Kredi kullanmak isteyen kişilerin geliri yüksekse düşük tutarlı kredi çekmeleri gelir gider dengesini fazla zorlamayacağı için bu durum bankalar nezdinde olumlu karşılanmaktadır. Bu nedenle kredi kullanmak isteyen ancak kredi notu düşük olan yüksek gelirli kişiler düşük tutarlı kredi kullanabilmektedir. Kullanılan bu yöntemler ile kredi kullanmak mümkün olmaktadır

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir