Kredi Notu Neden Düşer?

Kısa adı KKB olarak bilinen Kredi kayıt bürosu tarafından şahısların bugüne kadar bankalardan yapmış olduğu işlemler baz alınarak, bir not değeri veriliyor kişilere. Bu not ortalamasına kredi notu denilmektedir. Kredi notunun düşük veya yüksek olması hem bankalar hem de şahıslar adına büyük öneme sahiptir. Kredi notunun düşük olmasının sizlere nasıl dezavantajları var ise, kredi notunun yüksek olmasının da olumlu yönleri vardır.

Bankaya gittiniz ve kredi başvurusu yaptınız ancak olumsuz sonuçlandıysa; veya kredi kartı başvuru talebiniz red edildiyse kredi notunuzun düşük olması nedeniyle bu olumsuz sonuçlarla karşılaşırsınız. Şimdi size bazı maddeler ile kredi notu neden düşer sorusuna cevap veriyoruz. Bu makalemizde sizde hatalarınızı tespit ederek kredi notu neden düşer sorusuna çözüm bulabilir akabinde Kredi Notu Yükseltme Teknikleri adlı makalemizi inceleyerek kredi notunuzu yükseltme çalışmasına başlayabilirsiniz.

 

Kredi notu neden düşer ?

  • Sürekli olarak kart harcamalarınızı yaptığınızı farz edersek, yapılan bu kart harcamaların dönem borcunu ödememeniz veya zamanında yapmamanız sizlerin kredi notunda düşmeye etki edecektir.
  • Bankalardan çektiğiniz kredi ödemelerini dahilinde zamanında taksitleri yapmamanız aynı oranda düşmeye etki edecektir.
  • Kredi yapılandırması yaparak, bir bankanın borcunu kapatmadan farklı bir bankanın kredisine başvurmanız.
  • Kredi kartı ödeme dökümlerinde bulunan asgari tutarı ödemeniz bile kredi notunuzun düşmesinde etki edecektir.

Yukarıdaki etmenler belli başlı kredi notunuza etki eden faktörlerden bir tanesidir. Bu nedenle bunların orantılı olarak düzeltilmesi sonrasında kredi notunuz aynı oranda artacaktır.

Kredi kartı ve kredi kullanıcılarının bankalarda notlarını düşürmemeleri için uymaları gereken bazı kurallar, dikkat etmeleri gereken bazı hususlar vardır. Tüm bunlara en iyi şekilde riayet ederseniz, istediğiniz kredi ve kredi kartını kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Kredi notunun öneminin ne kadar fazla olduğunu bu yazımızı okuyarak kavramış olmanız gerekiyor. Zira bankalara yolum düşmez dememelisiniz zira öyle günler gelir ki istemeden de bankaların kapısından girebilirsiniz. Bu girişin başarılı bir sonuç ortaya dökülmesi açısından kredi notunun ortalamanın üzerinde olması önem kazanmıştır. Kredi notunun yüksek olması sizlerin bankalardan iyi bir netice almanızda kolaylık sağlayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir