Konut Ve Taşıt Kredileri 72 Ay Yapılandırma Kapsamında Olmayacak

Konut Ve Taşıt Kredileri 72 Ay Yapılandırma Kapsamında Olmayacak

Ekonomi Koordinasyon Kurulu tarafından 72 aylık borç yapılandırma imkanında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bu konuda yapmış olduğu planlama neticesinde ayrıntılar da netleşmeye başladı. Planlanan bu uygulamanın nasıl düzenleneceği 72 aylık borç yapılandırma şartları da nasıl işleyeceği konusundaki yöntemlerde gün yüzüne çıkmaya başladı.

Tüketicilerin bu yapılandırmalar ile oldukça rahatlayacakları kesin gözüyle bakılıyor. Ancak bu durum tüketicileri yeni borçlanmalara sürükleyebilir. Bu konuda dikkatli olunması konusunda uyarılar yapılmakta. Bu yapılandırma kredi ya da kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk çeken tüketiciler için geçerlidir. Borçlarını ödemekte zorlanmayan tüketicilerin bu yapılandırmadan faydalanması anlamsızdır. Çünkü ödemelerde zorluk çekmeyen tüketicilerin bu yapılandırmaya başvurması onların boşu boşuna faiz ödemelerine neden olacaktır. Çünkü 72 aylık borç yapılandırması yapan bir kişi 36 ay ile borç yapılandırması yapan kişiye göre iki kat faiz ödemesi yapacaktır. Bu durum gereksiz bir ödeme yükü ortaya çıkaracak ve kişilerin ekonomilerini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle bu fırsat kredi kartı ve kredi borçlarını ödemede zorluk çeken kişiler için uygundur.

72 ay borç yapılandırması ile ödeme gücü olan kişilerin bu yapılandırma imkanlarından yararlandırılacağı belirtilmiştir. Kredi notlarında ciddi düşüş yaşayanlar, kredilerini ödemekte zorlananlar bu fırsattan yararlanabileceği gibi kredi kartı borçlarının yapılandırılmasında da bu yapılandırma sisteminden faydalanılacaktır. Kredi kartı borcu olanlar kart borçlarını 72 aya kadar yapılandırarak geri ödemelerini aylık olarak daha makul bir ücret ile ödeyeceklerdir. Bu yapılandırma ile kredi kartı taksit düzenleme, konutta KDV indirimi, ihtiyaç kredisi vade süresinin arttırılması gibi imkanlar mevcuttur.

Yapılandırmanın açıklanması ile birlikte bir çok kredi ve kredi kartı kullanıcısı bu yapılandırma sisteminden faydalanmak için başvuru yaptı.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir