Konut Kredisi Faizlerini En Çok Etkileyen 5 Önemli Etken

Konut kredisi faizlerindeki düşüşler hemen hemen herkesin dilinde,bir ev hayali olan vatandaşlarımızın yeniden oturup hesap yapmaları ve ev bakmaları başladı. Son yıllar da  oldukça fazlalaşan ve artan ev fiyatları ve bunun üzerine bir de eklenen faiz oranlarında ki artış yani yükseliş, ev hayali kuranlar için iyice bel bükmüştü. Bu yapılan indirimle birlikte bir parça da olsun hayallerine kavuşmaları için vatandaşların kısa bir sürelik daha beklemeleri, faiz oranlarının küçükte olsa bir puan düşebileceği uzmanlar tarafından konuşulmaktadır. Buraya kadar bahsetmiş olduğumu bu Konut Kredisi Faizlerini En Çok Etkileyen 5 Önemli Etken nedir, neye göre düşüş olur, neye göre yükselişe geçer. Konuyu doğru analiz edebilmek için aslında bu konunun üzerine düşülmelidir.

Piyasa Dalgalanmaları, Döviz Kuru

Faiz oranlarını en çok etkileyen faktörlerin başında piyasa dalgalanmaları gelmektedir.. Bu dalgalanmaların çok fazla olduğu ekonomiler de faiz oranları da maalesef ki yükselmektedir. Tam tersi durum da ise faiz oranları düşecektir.

Para Arz – Talebi Dengesi

Faiz oranları piyasanın para arzlarından da oldukça fazla bir şekilde etkilenmektedir. Para arzının fazla olduğu piyasalar da faiz oranları oldukça yükselecektir.

Enflasyon

Bir piyasa da enflasyonun yükselmesi söz konusu ise kredi oranları bu sebepten artış gösterecektir. Yakın geçmişe bakalım % 0,60‘lara kadar aşağıya inen konut kredisi faiz oranları konut fiyatlarının artışı ile birlikte tekrar yükselmeye geçmiştir. Bu nedenle enflasyon konut kredisi faiz oranlarında önemli rol oynamaktadır.

Bütçe – Kamu Açıkları

Devletin nakit ihtiyaç artışından dolayı da faiz oranları olumsuz etkilenmektedir. Tam tersi durumlar da ise de yükselişe geçecektir. Buradan çıkan sonuç şu ki bu değişimler de devlet bono ve tahvillerindeki faizler de yükselişe geçecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir