Findeks kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

KKB olarak adı anılan kredi kayıt bürosu, bugüne kadar şahısların bankalar ile olan etkileşimlerinden ortaya dökülen bilgileri bankalar ile paylaşmaktadır. Bu paylaşımın resmi adı kredi notu veya kredi risk durumudur. Yani şahıslar bankalara kredi veya kredi kartı gibi bankacılık ürünleri için gittiğinde, bankalar başvuran şahısın sicil durumunu KKB ile bulmaktadır. KKB yani kredi notu, şahısların bankalara göre aynasıdır. Kredi notu düşük olanlar veya kredi sicili bozuk olanların başvuruları, onaylanmamaktadır. Ancak kredi notu ortalamanın üzerinde kalanların ise tüm bankacılık işlemleri hızlıca gerçekleşmektedir.

Kredi notu nedir ?

Kredi notuna tüm bankalar bakarak, müşterilerine o gözle yaklaşmaktadır. Kredi notu, KKB tarafından her şahısa göre belirlenen bir not ortalamasıdır. Bu nota göre sizlerin mevcut durumunuz bankalar gözünden görülecektir. Bu yüzden kredi notuna gereken önemi fazlası ile vermeniz gerekiyor. Kredi notu, 0 ile 1900 puan aralığında olup, 1100 puan üzerinde kalınması gerekmektedir. Daha aşağıda bu notun kalması demek sizlerin kredi başvurularınızın onaylanmaması demektir.

Kredi notu sorgulama nereden yapılıyor ?

Kredi notu sorgulama ve öğrenme işlemleriniz için farklı metotlar gerçekleştirilmiştir. Bu metotlardan ilki merkeze dayalı sistem olan kkb yani kredi kayıt bürosu tarafından verilen değeri öğrenmek. Bunun için kkb’ye dilekçe ile kendi tc numaranızı belirtmekle beraber öğrenmek mümkündür. Bu işlemin süresi uzun olduğunu belirtelim.

Bir başka kredi notu sorgulama işlemleri için herkesin kullandığı findeks.com.tr adresinden öğrenmek. Bunun için findeks resmi sitesine üye olup, tc ve cep numaranız dahilinde kaydınızı tamamlamanız gerekiyor. İlk sorgulama işlemi  ücretsiz olup, sonraki sorgulamalarda ücret talep edilmektedir.

Diğer bir sorgulama aracı da bankaların internet şubeleri aracılığı ile kredi notunuzu öğrenmek olacak. Burada her bankanın alacağı komisyon farklı olmakla beraber alt yapı olarak findeks i kullandığını belirtelim. Ortalama kredi notu öğrenme ücreti bankalarda 5 / 15 TL arasında değişmektedir.

Findeks kredi notu öğrenme sorgulama

Findeks sizlerin kkb notunuzu öğrenebileceğiniz ücretli bir platformdur. Bu sitede ilk sorgulama yaptığınızda ücretsiz olarak görünürken, 2.sorgulama işlemlerinizde ücret talep edecektir. Bu yüzden findeks.com.tr den kredi notunuzu öğrenmek için danışman ücretlerine bakmanız gerekebilir. Kredi notu sayesinde kredi başvuru durumunuzu da önceden görmek mümkün. Nasıl kredi notu düşük olanlar kredi çekemez iken, kredi notu yüksek olanlar hızlıca istediği krediyi alabilmektedir. Bu yüzden findeks kredi notu daima sizlere yardımcı olan bir etmen niteliğindedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir