Borsa Yatırım Fonu Nedir Ve Özellikleri Nelerdir

ETF (Exchange Traded Fund) ismiyle de bilinen borsa yatırım fonu, kazanç açısından değerlendirmesi yapıldığı zaman zarar edilme ihtimalinin daha düşük olduğunun söylenebileceği bir yatırım yöntemi olmaktadır. Yatırımcılardan katılım belgesi karşılığında toplanan paralar ile, evrak sahibinin adına riskin dağıtılması ve sermaye piyasası, değerli madenler portföyünün işletmesi amacıyla kurulmuş olan mal varlıklarıdır. Bu fonun amacı, belirli bir sektörün veya endeksin performansının takibi sağlanarak buradan getiri elde edilebilmesidir.

 

Borsa yatırım fonu özellikleri içerisinde; yatırımcı kişinin işlem yaptığı piyasa gelirlerinden yarar sağlaması, riskin dağıtılması, sektör ve endeks bazında senkronize yatırıma olanak sağlaması sayılabilir.

Bunların yanı sıra yönetim ücretinin, başka yatırım fonlarına oranla daha düşük seviyede olması sayesinde Borsa İstanbul’da (BİST) hisse senedi şeklinde gönderimi yapılabilmektedir. Net aktif değer bazında ele alındığı zaman 15 saniyede 1 kez açıklandıkları gözlenmektedir.

BİST üstünden işlem yetkisi olan aracı kurumlar vasıtasıyla borsa yatırım konu alış – satış emri verilmektedir. Bu şekilde borsa yatırım fonu, hisse senedi alış ve satışının yapılması benzeri bir işlem yapılmasına olanak sağlar. Aracı kurumlara belirli tutarlarda komisyon ödemeleri yapılması da gerekir. Borsa yatırım fonu küçük yatırımcılar, büyük yatırımcılar ve bunların yanı sıra da kurumsal yatırımcılar tarafınca sık sık tercih edilir.

BİST’deki fon pazarlarına bakıldığında 14 Ocak 2015 tarihi itibariyle faaliyette olduğunu görebilirsiniz. Piyasa kapsamında, borsa yatırım fonlarıyla hisse senediyle benzerlik gösteren bir biçimde değerli madenler ve hazine bonoları gibi yatırımların da yapılabilmesi mümkündür.

Türkiye’nin önde gelen bankalarından İş Bankası yatırımcılara borsa yatırım fonu işlemi yapabilme olanağı sunmaktadır. Bu işlem için İş Yatırım vasıtasıyla hazırlanmış Trade Master İnternetional isimli platformu kullanabilirsiniz. Bu şekilde borsa yatırım fonu işlemlerinizi halletmeniz çok daha basit hale getirilmiştir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir