Borcu Biten Kredi ile Alınmış Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Kiracılıktan kurtulmak isteyen vatandaşlarımız ister istemez ev fiyatlarını da göz önüne aldığımızda konut kredisine yöneliyorlar. Ancak konut kredisi ile ilgili de birçok prosedür bulunuyor. Bankalara bu konuda da fazla kızmamak gerekiyor. Çünkü bugün yakın akrabalarımıza gidip ev almak için 100 bin, 200 bin TL para istesek, muhtemelen çoğu adresten elimiz boş olarak döneriz. Hal böyleyken bankalar da tüketicilere güvenmek istemekle birlikte, kendi alacağını da bir şekilde garanti altına almak adına satın alınan eve ipotek koyuyor.

Konut kredisi çeken vatandaşların en çok şikayetçi olduğu konulardan birisi de bu. Ayrıca borcu biten evlerin ipoteğinin kaldırılması konusunda da birçok sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu yazımızda bu konuda sizleri aydınlatmak adına borcu biten kredi ile alınmış evin ipoteği nasıl kaldırılır kısaca anlatmaya çalışacağız.

Konut Kredisi Çekilen Eve İpotek

Banka çektiğiniz kredi tutarı kadar borç için evin üzerine ipotek koyacaktır. Borcun ödenmemesi halinde ise icra işlemleri başlayacak, rehnin paraya çevrilmesi suretiyle takip işlemi uygulanarak direkt ipotekli olan evin satışına gidilecektir. Satış gerçekleştikten sonra da banka parasını tahsil edecek ve kalan size ödenecektir. Tabii ki  tüm bu işlemler ilgili İcra Müdürlüğü tarafından yerine getirilecektir.

Borç Bitince İpotek Ne Olur?

Sonuç itibariyle bankanın koymuş olduğu ipotek, alınan kredi miktarı kadar olacak, bu borcun bitimi ile birlikte de ipotek kaldırılacaktır. İpotek kaldırıldıktan sonra da ilgili gayrimenkulün satışı yapılabiliyor olacaktır. Yani söz konusu gayrimenkul üzerine başkaca bir ipotek ya da tedbir kararı yok ise; satışına engel bir durum kalmayacaktır

İpotek Nasıl Kaldırılır?

Aslına bakıldığında; ipoteğin kaldırılması için hususi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Çünkü borcun bitimi ile birlikte bankalar bu işlemleri otomatik olarak yerine getirmektedir. Ancak yine de takip edilmesinde fayda vardır ki; bu konuda problemler yaşayan tüketiciler de yok değildir. Dolayısıyla konut kredisi borcunun son taksitinin ödenmesi ile birlikte ilgili bankaya ipoteğin kaldırılması için müracaatta bulunmakta fayda vardır. Özellikle bu müracaatın bir dilekçe ile yazılı olarak yapılması işi sağlama almak adına daha isabetli bir davranış olacaktır.

İpoteğin Kalkıp Kalkmadığı Nereden Öğrenilebilir?

Tabii ki bu konudaki muhatabımız ilgili Tapu Sicil Müdürlükleridir. Bankaya müracaatımızı yaptıktan birkaç gün sonra Tapu Müdürlüğü ‘ne giderek söz konusu taşınmaz üzerinde herhangi bir ipotek olup olmadığını sormamız gerekecektir. İpotek var ise detaylarını öğrenerek, bankaya olan borcumuz nedeniyle olan bir ipotekse, tekrar bankaya giderek ipoteğin kaldırılması işleminin akıbetini sorabiliriz.

E-Devlet Üzerinden İpotek Öğrenme

Tüm bu işlemler için Tapu Müdürlüklerine gitmek zorunda da değilsiniz. İşinizi E Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. E Devlet portalında bulunan Tapu Müdürlüğü hizmet bölümünden adınıza kayıtlı taşınmazları sorguladığınızda, ayrıntılarda söz konusu taşınmaz üzerinde herhangi bir ipotek olup olmadığı da ayrıca belirtileceği için buradan da takibini yapabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir