Bankalar İcra Yoluyla Elde Ettikleri Araçları Kaç Gün İçinde Satışa Çıkartırlar

Bankaların sunduğu kredi kartı veya kredi ürünlerini kullanmayan insanların sayısı günümüzde oldukça az sayıdadır. Bu olanaklar, ihtiyaç anlarında yerinde ve zamanında kullanıldıkları taktirde ihtiyaç sahiplerine oldukça yardımcı olmakla birlikte bilinçsiz kullanım hallerinde ise ne yazık ki sonuçları tüketici kişi için çok kötü olabilmektedir. Ödemesi bir türlü yapılamayan ve faizlerle giderek büyüyen borçlar sonucunda haciz ve icra gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Bunların sonuçlarında tüketici kişiler iflasa kadar sürüklenmektedirler. Kredi kartı ve kredi borçlarını ödeyemeyip de bankaların icra ve haciz durumlarıyla yüz yüze kalan pek çok tüketici bulunmaktadır.

 

Rehin verilerek çekilen kredilerin sonrasında borcun ödenememesini takiben banka kısa süre içerisinde tüketicinin rehin bırakmış olduğu mal varlığını satışa çıkarır. Böylece banka alacak borcunu tahsil etmiş olmaktadır. Tüketicilerin pek çoğunun aklına takılan sorulardan bir tanesi de Bankalar İcra Yoluyla Elde Ettikleri Araçları Kaç Gün İçinde Satışa Çıkarırlar olmaktadır. Yazımızın devamında bu soruya ilişkin cevapları bulabilirsiniz.

Banka, tüketicinin borcunu ödememesi durumlarında alacaklarını tahsil edebilmek için yasal işlem başlatabilirler. Rehinle tüketiciye verilen kredilerde, örneğin taşıt kredisiyle alınan bir aracın üzerine banka satılamaması için rehin koyar. Borcun ödenmemesi hallerinde ise yasayla öncelikle rehine başvurabilme hakkı vermiştir bankalara. Yani rehinli araç satılır ve banka alacağını tahsil eder.

Bankanın takip isteği sonrasında borçlu olan kişiye ödeme emri gönderilir. Bu emre itiraz olmaması durumunda (itiraz edilebilmesi için 7 günlük süre verilir) ve 15 gün içinde borç ödemesi yapılmamışsa banka doğrudan rehinli aracın satışa çıkarılmasını talep edebilir. Emrin borçlu kişiye iletilmesinden sonra borçlu kişi hala ödeme yapmazsa yaklaşık 15-20 gün içinde araç satışının yapılması için ihaleye gönderilir. İhale sürecinin bitmesiyle beraber aracın satış prosedürü de sonuçlanmış olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir