Banka müşterisi numarası nedir ?

Banka müşterisi numarası nedir ?

Hayatımızın artık yok sayılamayacak kadar içine yerleşen banka ve bankacılıkta her birimizin bir veya birden çok banka ile işlemi bulunmaktadır. İster kredi kartı olsun ister bankamatik kartı onlar artık bizden bir parça. Ancak onlarla ilgili bazen kafamızda soru işaretleri oluşabiliyor. Bunlardan en önemlisi de internet bankacılığı.

Özellikle internet üzerinde işlem yaparken bizlere sorulan soru hep aynı: müşteri numaranız nedir. Her ne kadar iyi bilsek de acaba hangisiydi diye hep bir düşünürüz. Peki, gerçekten bu banka müşteri numarası nedir?

Cevap basit. Bankaların sizlerin işlemlerini daha kolay halledebilmesi için oluşturulmuş 12 haneli kartın ön yüzünde IBAN numarasının üzerinde yer alan numaradır. Onun sayesinde bankalar adımıza gerek kalmadan ve bir karışıklığa sebep vermeden işlemlerimizi daha kolay bir biçimde yapar.

Peki diyelim ki müşteri numaramız kartın üzerinde yazmıyor ve biz de bu numarayı unuttuk. Ne yapacağız şimdi? Hemen bankanızın numarasını tuşlayarak onların size yönelteceği gizli soruları cevaplayıp kendinizi tanıttıktan sonra numaranızı anında öğrenebilirsiniz.

Her bankanın her müşterisinin numarası farklı olmakla beraber, iki kişinin numarasının aynısı çıkması imkansızdır. Bu yüzden kişilerin numarası farklı olduğundan hesap numaraları da farklı olacaktır. Bir bankadan hesap açtırmak istediğinizde sizlere sıfırdan bir hesap numarası tahsis edilmektedir. Bunun yanında kullanılmış veya 2.el banka hesap numarası verilmez. Bunun bozulması durumda hesap numaralarında karışıklık çıkacağından banka bu önlemi daha önceden almıştır. Güvenle bankalardan hesap açtırmak mümkündür. Banka hesabı açtırmanız için bir adet tc kimlik kartınızı yanınızda götürmeniz kafidir.

Banka hesapları ile kolayca para gönderebilir, hesabınıza para çekebilir veya hesabınızdan para transferi yapabilirsiniz. Banka hesapları aynı zamanda güvenli liman olarak da işletildiğini belirtelim. Bu liman ile evde biriktirdiğiniz paranızı hırsızlara karşı korumuş olacak, ve çalınma ihtimalini yok edebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir