Banka Kartı Numarası Nedir?

Hemen hemen birçok kişide bulunan ve zor anlarda yardıma koşan banka kartı numarası nedir? Banka kartı numarası; kredi kartının ön yüzünde bulunan toplam 16 haneli rakamdır. Banka kartı numarası sıradan rakamlardan oluşmamaktadır. Bu rakamlar kartınızın ne tür bir banka kartı olduğunu banka kartının kime ait olduğunu hangi banka aracılığı ile tahsis edildiği gibi birçok özel bilgiler taşır.

 

Banka kartı numarasında bulunan ilk sayı banka kartınızın kullandığınız ödeme sistemini gösterir. Bu şekilde kartınızın Visa veya Mastercard olup olmadığı anlaşılır. Banka kartınızda bulunan ilk dokuz hane ise müşteriye açılan hesap numarasıdır. Bu yüzden piyasada bulunan bütün banka kartlarının üzerinde yazılan rakamlar birbirinden farklıdır.

Banka kartı numarasını kullanarak online giyim mağazalarından alışveriş yapabilir kontör yükleyebilir ve internette banka kartı ile yapılabilecek birden fazla işlem yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kartınızın ön yüzünde bulunan banka kartı numarasını kimse ile paylaşmamanızdır. Bu numarayı sadece kendinizin bilmesi kartınızın güvenliği açısından çok önemlidir.

Bankalar bankacılık ürünlerini sunarken ticari ve bireysel olarak şahıslara sunmaktadır. Bu ürünler arasında gösterilen banka kartları bireyler için çok önemlidir. Bu kart sayesinde para çekebilir, para yatırabilir hatta transfer dahi yapabilirsiniz. 2016 yılı dahilinde banka kartınız ile alışveriş dahi yapmak mümkündür. Bunun için önceliğiniz internet üzerinde alışverişe açık bilgisini bankanız ile iletişim kurarak, açtırmanız gerekiyor. Banka kartları sayesinde hayat ne kadar kolay görünse de kartın çalınması veya kaybolması durumunda hızlıca bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, kartınızı kapattırmanız önerilir.

Banka kartları her bankanın farklı bir ürünü olduğunu hatırlatalım. Kimi bankanın logosunda visa yazarken, kimisinde mastercard yazılmaktadır. Bu da alışveriş konusunda dikkate değer olduğunu belirtelim.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir