Akbank Şikayet Hatti

Akbank Şikayet Hattı

Ülkemizde faaliyette olan bütün bankaların bir şikayet hattı vardır. Akbank  bankasında şikayet hattı bulunmaktadır. Akbank müşterisi iseniz ve banka ile ilgili bir şikayetiniz varsa Akbank şikayet hattı ile şikayetlerinizi  bu hat sayesinde dile getirebilirsiniz ister cep telefonunuzdan  4442525 telefon bankacılığını arayabilirsiniz ,yada 0850 222 25 25  Akbank telofon şubesini arayarak şikayet, banka hakkında görüşlerinizi bankaya ulaştırabilirsiniz yada Akbank internet şubesinden iletişim kısmından bankaya birçok işlemi bankaya gitmeden yapabiliriz Akbank telefon şubesini Türkiye’nin neresinde olursa olsun şehir kodu girmeden aranabilinmekte şehir içi telefon tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedir.

Cep telefonu ile yapılan GSM operatörünüzün şehir içi konuşma tarifesi uygulanmaktadır.arama ücreti hizmet aldığınız operatör tarafından belirlenen tarife üzerinden belirlenmektedir

 

Ülkemizde biz tüketiciler bankalar ile ilgili sıkıntı yaşadıklarında çoğunlukla bir çare bulamazlar, yetkililere ulaşmak yada sorunlara çare bulmak zor olmuştur. Akbank diğer bankalardan farklı olarak müşterilerinin şikayetlerini dikkate almaktadır.herhangi bir şikayet veya sorun olduğunda yukarıda bulunan iletişim numaralarını kullanabilirisiniz ve genel müdürlük ile direkt irtibata geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir